Dirigent- och röstvårdskurs - 25-31 juli

Skara Stifts Kyrkosångförbund anordnar årligen en dirigent- och röstvårdskurs för körsångare och körledare på Ljungskile folkhögskola. Kursen startade redan 1927 och har hållits årligen (med undantag för något år) sedan dess. Kursen har, sedan starten, hållits på Ljungskile folkhögskola, därav har den även gått under namnet "Ljungskilekursen". 2016 genomförs kursen vecka 30, dvs. 25-31 juli. Kursen består av dirigering, röstvård, körsång m.m. Max 50 deltagare varav högst 12 dirigentelever (man anmäler sig antingen som korist eller dirigent).

Kursledare för 2016 är kyrkomusiker Hanz Blomdahl och övriga musikaliska ledare är sångpedagogerna Eva Törnqvist-Nyman, Varberg, och Johanna Ek, Hjo, samt körpedagog Reibjörn Carlshamre, Skara.

Vid kursens start delas ett antal noter ut till körsångarna och var dirigentelev blir ansvariga/dirigent för ett stycke vardera utav dessa. Dagarna delas sedan upp i pass då man dels delar på dirigent- och köreleverna och har dirigering resp. körsång/röstvård var för sig, dels har man gemensamma pass då man övar på körsångerna med utsedd dirigent.

Eftermiddagarna är delvis ledig tid då man kan turista, bada eller boka in sig på en privatlektion med någon av pedagogerna i dirigering alternativt röstvård. Det finns även möjlighet att "träna" sig att framträda enskilt eller i mindre grupper vid morgon-/kvällsbönen, som hålls varje dag, eller vid fredagens interna soaré.

Veckan avslutas med en musikgudstjänst i Ljungs nya kyrka då sångerna framförs.

Det finns boende att välja på med elevhemsstandard resp. hotellstandard och kyrkosångsförbundet sponsrar deltagare från medelemskörer med 1500 kronor per deltagare. Nytt för i år är att vi även sponsrar även ungdomar från medelamskörer och som är under 25 år med ytterligare 2000 kronor.

2016-07-05
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.