Dirigent- och röstvårdskurs - 25-31 juli

Skara Stifts Kyrkosångförbund anordnar årligen en dirigent- och röstvårdskurs för körsångare och körledare på Ljungskile folkhögskola. Kursen startade redan 1927 och har hållits årligen (med undantag för något år) sedan dess. Kursen har, sedan starten, hållits på Ljungskile folkhögskola, därav har den även gått under namnet "Ljungskilekursen". 2016 genomförs kursen vecka 30, dvs. 25-31 juli. Kursen består av dirigering, röstvård, körsång m.m. Max 50 deltagare varav högst 12 dirigentelever (man anmäler sig antingen som korist eller dirigent).

Kursledare för 2016 är kyrkomusiker Hanz Blomdahl och övriga musikaliska ledare är sångpedagogerna Eva Törnqvist-Nyman, Varberg, och Johanna Ek, Hjo, samt körpedagog Reibjörn Carlshamre, Skara.

Vid kursens start delas ett antal noter ut till körsångarna och var dirigentelev blir ansvariga/dirigent för ett stycke vardera utav dessa. Dagarna delas sedan upp i pass då man dels delar på dirigent- och köreleverna och har dirigering resp. körsång/röstvård var för sig, dels har man gemensamma pass då man övar på körsångerna med utsedd dirigent.

Eftermiddagarna är delvis ledig tid då man kan turista, bada eller boka in sig på en privatlektion med någon av pedagogerna i dirigering alternativt röstvård. Det finns även möjlighet att "träna" sig att framträda enskilt eller i mindre grupper vid morgon-/kvällsbönen, som hålls varje dag, eller vid fredagens interna soaré.

Veckan avslutas med en musikgudstjänst i Ljungs nya kyrka då sångerna framförs.

Det finns boende att välja på med elevhemsstandard resp. hotellstandard och kyrkosångsförbundet sponsrar deltagare från medelemskörer med 1500 kronor per deltagare. Nytt för i år är att vi även sponsrar även ungdomar från medelamskörer och som är under 25 år med ytterligare 2000 kronor.

2016-07-05
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.