Skarakör får stipendium!

Det är glädjande att en utav våra medlemskörer, nämligen Skara domkyrkas ungdomskör, får Sveriges kyrkosångsförbunds och Svenska kyrkans ungas ungdomskörstipendium 2017!

Juryns motivering är: "Stipendium till kör som utvecklats musikaliskt och som gemenskap där kören är en självklar del av församlingens gudstjänst- och musikliv. Skara domkyrkas ungdomskör med drygt 25 medlemmar, har över åren utvecklats till en kunnig och välsjungande kör. Tidigare var ungdomskören en flickkör men för fem år sedan genomfördes ett projekt där killar också rekryterades. Kören är idag en fyrstämmig kör som är en självklar del i församlingens gudstjänstliv och sjunger mycket tillsammans med de andra körerna i församlingen. Skara domkyrkas ungdomskör genomför både större egna körprojekt samt är flitiga deltagare i gudstjänstlivet i församlingen och deltar också i ungdomskörfestivaler. I kören ges plats att växa och utmanas vilket inte minst det faktum att flera medlemmar valt att läsa musik och dirigering vidare vittnar om. Kören har idag drygt 25 medlemmar och har över åren utvecklats till en mycket kunnig och välsjungande kör! Det första stipendiet till ungdomskör som Svenska Kyrkans Unga och Sveriges Kyrkosångsförbund delar ut vid Ungdomskörfestivalen går i år till Skara domkyrkas ungdomskör, Skara stift med körledare Åsa Nyberg."

Stipendiet delas ut i Olaus Petri kyrka i Örebro den 13 maj i samband med Ungdomskörfestivalens musikgudstjänst. Ni kan läsa mer om stipendiet härVi säger grattis!!

2017-05-09
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.